آیین­ نامه رعایت و حمایت از حقوق مالکیت معنوی بین‌المللی منابع دیجیتالی

سهولت دسترسی به شبکه جهانی وب، موجب افزایش تولید منابع در قالب دیجیتال شده است. کتابخانه­ ها نیز همگام با این حرکت، به فراهم­ سازی و دسترس ­پذیری منابع دیجیتال اقدام کرده ­اند. ایجاد، انتشار، استفاده و به­ کارگیری مجدد منابع دیجیتال بسیار آسان­تر و سریع­تر از فراهم ­آوری منابع چاپی است. این امر در کنار مزایای خود، موجب استفاده غیرقانونی از منابع دیجیتال را فراهم کرده است. در واقع ماهیت محیط دیجیتال، امکان دسترسی غیرمجاز به منابع را افزایش داده و آنها را در مقابل انواع خطرات، آسیب­پذیر می­ سازد. تکثیر غیرمجاز منابع دیجیتال، حقوق نویسندگان و سایر صاحبان اثر را تحت­ تأثیر قرار می­دهد. حفاظت از منابع در محیط اینترنت در واقع حمایت از تلاش­های نویسندگان و حمایت از توسعه­ ی مالکیت معنوی است. به همین دلیل، کتابخانه ­ی دانشگاه علوم پزشکی تهران، خود را به مقید به رعایت حقوق مالکیت معنوی بین­ المللی منابع دیجیتالی می­داند. کتابخانه ی دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی تهران، تمامی کاربران خود را دعوت به رعایت و حمایت از این قوانین کرده و در صورت مشاهده­ی فعالیت غیرمجاز، طبق مقررات با آن برخورد خواهد کرد. مهمترین این قوانین به شرح زیر است:

حق دسترسی به  منابع دیجیتال: استفاده از منابع خریداری شده که از طریق کتابخانه ­ی دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی تهران دسترس­ پذیر است، مختص کاربران دانشگاه علوم پزشکی تهران است. کاربران این دانشگاه، مجاز به در اختیار گذاردن اطلاعات کاربری خود به سایرین نبوده و موظف به استفاده قانونی از آن هستند.

تکثیر منابع دارای حق طبع و نشر[1]: کتابخانه­ ی دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی تهران و کاربران آن، حق بازنشر منابع دارای حق کپی­ رایت را بدون اجازه مالک(مالکان) اطلاعات ندارند.

توزیع و امانت منابع الکترونیک[2]: دانشگاه علوم پزشکی تهران، برای اهداف غیرتجاری حق توزیع و امانت منابع دیجیتال را داشته و برای این کار قوانین بین المللی را رعایت می­کند. 

استفاده از کتاب الکترونیک: امکان دانلود و پرینت قسمتی از کتاب الکترونیک، به منظور اهداف آموزشی و پژوهشی مجاز است. اما دانلود یا پرینت کل کتاب و هر گونه استفاده تجاری از کتاب­های الکترونیک ممنوع است.

همچنین جهت پایبندی به قوانین ذکر شده، کتابخانه­ ی دیجیتال دانشگاه می­تواند اقدام به قطع دسترسی یا محدود کردن آن برای کاربرانی که مفاد این آئین­ نامه را رعایت نکنند، نماید.

علاوه بر این، به منظور حمایت از جریان دسترسی باز[3] به اطلاعات، کتابخانه­ ی دانشگاه علوم پزشکی تهران، از دسترسی باز و مدل­های جدید انتشار و توزیع که به حقوق صاحب اثر احترام گذاشته و در عین حال اجازه دسترسی گسترده­ تر به منابع را می­ دهند، حمایت می­کند. 

 

 [1] . Reproduction of copyrighted material

[2] . The Right to Distribute & the Rental and Lending Right

[3] . Open Access

آمار بازدید

  • بازدید این صفحه : 143
  • بازدید امروز : 15
  • کل بازدید : 1282995
  • بازدیدکنندگان آنلاین :
  • زمان بازدید : 1328